Trojdnie MM
Modlitebné trojdnie sa koná každý štvrťrok. Presný dátum určuje zakladateľka komunity Útecha. V modlitbách sa duchovne spájajú ľudia z celého sveta.
Modlíme sa na rovnaké úmysly.
Piatok - odprosujeme za
svoje hriechy.
Sobota - odprosujeme za tých, ktorí ublížili nám a našim deťom. Prosíme o ich obrátenie.
Nedeľa - Ďakujeme a chválime Pána za všetko čo spravil v našich životoch.
Modlitebné trojdnie v kostole môžu organizovať mamy:
Trojdnie MM v roku 2019, dátumy a čítania:
29. až 31. marca – piatok: Gn 11, 1 – 9; sobota: Zjv 22, 10 – 15; nedeľa: Sk 17, 22 – 28.
28. až 30. júna – piatok: Jn 17, 14 – 23; sobota: Dt 17, 8 – 11; nedeľa: Ž 92 (91), 2 – 6.
27. až 29. septembra – piatok: Mk 5, 25 – 34; sobota: Jer 24, 1 – 7; nedeľa: Lk 1, 46 – 55.
Januárové trojdnie MM v roku 2020:
24. až 26. január – piatok: Ž 51(50); sobota: Gn 31, 34 – 42; nedeľa: Lk 15, 25 – 32.
Trojdnie MM
Pozvanie k trom dňom modlitieb dostala naša zakladateľka Veronica Williams od Pána. Je to Božie pozvanie k spoločnej modlitbe mnohých ľudí dobrej vôle na celej zemi.Modlitebné trojdnia MM bývajú každý štvrťrok vždy v posledný víkend mesiaca. V marci, v júni, v septembri a v januári sa duchovne spájajú v modlitbách matky z mnohých krajín sveta. MM sú v súčasnosti takmer v 126 krajinách.
Trojdnie MM je pre komunitu Útecha pripomenutím Veľkonočného trojdnia, keď môžeme spolu s Pannou Máriou prežívať čas umučenia, čakania a vzkriesenia jej Syna.
Tieto tri dni majú svoju postupnosť.
1.) Piatok – je deň pôstu a pokánia za vlastné hriechy. Pri spoločnej modlitbe sa sústredíme na svoj hriech a prosíme o dar úprimnej ľútosti a pokánia. Pritom hľadíme na ukrižovaného Ježiša a jeho matku stojacu pod krížom. Možno Mária opakovala len Ježišove slová: „Otče, odpusť im, lebo nevedia, čo robia“, ale tiež sa modlila modlitbu, ktorú ju naučil jej Syn v mene nás všetkých: „Otče, odpusť nám naše viny…“, podobne ako prorok Daniel, keď odprosoval za celý izraelský národ. Postavme sa pod kríž vedľa Nej a prosme: „Pane Ježišu Kriste, Syn živého Boha, zmiluj sa nado mnou hriešnou.“
Zo stretnutia odchádzame plné nádeje, že Pán Ježiš nám vždy odpustí. Odchádzame s radosťou z Božieho milosrdenstva, ktoré je väčšie ako každý náš hriech.
2.) Sobota – je dňom pokánia za tých, ktorí ublížili nám a našim deťom. Aby sme mali silu im odpustiť, je veľmi dôležité predtým prežiť ľútosť nad vlastnými hriechmi. Iba hlboká ľútosť nad svojimi hriechmi nás vedie k skutočnej pokore. Iba uvedomenie si toho, že aj mne bolo odpustené, otvára moje srdce pre milosť odpustenia. Vstúpme do ticha Bielej soboty. Nebo je zatvorené a milosť otvára srdce milosrdnej láske. Matka prosí za obrátenie tých, ktorí zabili jej Syna. Možno ponúka Bohu Otcovi bolesť svojho Syna aj svoju, aby sa ich utrpenie stalo semenom obrátenia všetkých ľudí. Prosme Ducha Svätého, aby nám prišiel na pomoc, pretože ani nevieme, kto naše deti odvádza od cesty k Pánovi. Kľaknime si potichu k Márii a nasledujme ju.
Niektorí z tých, ktorí prídu na modlitby v sobotu, neboli v piatok. Preto ich povzbuďme ešte pred začatím stretnutia, aby vo chvíľke ticha oľutovali svoje hriechy. Túto chvíľku môžeme zakončiť krátkou modlitbou, napr.: Pane, zmiluj sa; Kriste, zmiluj sa, alebo Fatimskou modlitbou: Pane Ježišu, odpusť nám naše hriechy...
3.) Nedeľa – je dňom vďakyvzdania a chvál za všetko, čo spravil Pán Ježiš v našich životoch.Stretnutie Matky a Syna. Ďakujme spoločne s nimi Bohu Otcovi za to, že vydržali všetko a vyplnili Božiu vôľu celú. Ich radosť nemá konca. V jednom žalme je napísané: „Nepriateľ nás chce uvrhnúť do tmy zabudnutia.“ Prosme Ducha Svätého a rozpamätávajme sa na chvíle Božích milostí v našom živote. Celý Starý zákon je o rozpamätávaní sa a pripomínaní si Božej pomoci a lásky, ktorú naši praotcovia odovzdávali z pokolenia na pokolenie. Pridajme sa modlitbou vďakyvzdania a chvál k radosti celého neba.
Trojdnie MM je veľkým Božím darom nielen pre MM a našu komunitu, ale pre celý svet. Je to naša služba svetu. Počas trojdnia nemusíme používať knižočku MM. Stretnutie v kostole môžu pripravovať aj mamy, ktoré sa modlia v MM menej ako jeden rok, dobre poznajú spiritualitu MM a skontaktujú sa pred trojdním so svojimi diecéznymi koordinátorkami. Je to dôležité pre ochranu stretnutia, na ktorom budú slúžiť. Na trojdní sa nemodlíme za naše deti, teda neodovzdávame ich Pánu Ježišovi, ale odovzdávame symboly hriechu, odpustenia a vďaky. Tieto symboly vždy vychádzajú z modlitby tých mám, ktoré sa za toto stretnutie modlia a ktoré ho pripravujú (najneskôr týždeň pred ním sa stretnú minimálne dve matky a modlia sa spolu). Len s úžasom môžeme sledovať kreativitu Ducha Svätého, pretože symboly sa neopakujú. Ale symbol nemusí byť vždy. Niekedy pripravíme trojdnie alebo niektorý deň z neho i bez symbolu.
Keď trojdnie nie je v kostole, môžeme ho pripraviť v našej skupinke, so svojou rodinou, prípadne len s manželom doma. Je dobré, keď si vzbudíme hneď ráno úmysel a pripojíme sa k modlitbám všetkých matiek na celom svete. Ak ste ešte neorganizovali trojdnie vo svojej farnosti, spojte sa s nami v Bratislave alebo so svojimi diecéznymi koordinátorkami, rady vám pomôžeme. Povzbudzujeme vás, aby ste sa nebáli pomôcť pri organizovaní trojdnia a samy sa ponúkli do služby. Milosť rastie dávaním.